
U subotu, 17. maja 2025. godine u Beogradu, imali smo čast da ugostimo tri ugledna akademska stručnjaka iz Albanije i Crne Gore u okviru događaja International Day, organizovanog kao deo aktivnosti našeg tima za međunarodnu saradnju kroz Erazmus+ projekat. Događaj je bio namenjen studentima master strukovnih studija i predstavljao je značajan korak u jačanju međunarodnih veza, kao i razmeni znanja iz oblasti javnog zdravlja, obrazovanja i ekonomije.
Erazmus+ International Day je studentima pružio jedinstvenu priliku da kroz interaktivna predavanja i diskusije steknu uvide u međunarodne prakse i istraživanja, kao i da razmene ideje sa stručnjacima koji oblikuju budućnost visokog obrazovanja i javnog zdravlja u regionu i šire. Događaj je podstakao razmišljanja o važnosti međuinstitucionalne saradnje i otvaranju ka globalnim akademskim tokovima.

Naši gosti bili su:
- prof. dr Enkeleint Aggelos Mechili, prorektor Univerziteta u Valoni „Ismail Ćemali“ u Albaniji i vanredni profesor na Odeljenju za zdravstvenu zaštitu, sa doktoratom iz oblasti zdravstvene politike sa Univerziteta u Atini. Njegovo bogato akademsko iskustvo uključuje učešće u brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima, kao i objavljivanje radova u recenziranim časopisima. Posebno se ističe njegov doprinos promociji međunarodne saradnje i mobilnosti kroz koordinaciju Erasmus+ projekata. Njegove oblasti interesovanja obuhvataju mentalno zdravlje mladih, zdravstveno obrazovanje i osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju. Profesor Mechili je imao predavanje sa nazivom Uloga procene zdravstvenih tehnologija (HTA) pri donošenju odluka o zdravstvenoj politici: merenje troškova zdravstvenih intervencija.
- dr Jerina Jaho, asistent predavač u Naučnoistraživačkom centru za javno zdravlje, Zdravstveni fakultet, Univerzitet u Valoni „Ismail Ćemali“, poseduje bogato akademsko i profesionalno iskustvo iz oblasti mikrobiologije, patologije i javnog zdravlja. Magistrirala je na Medicinskom univerzitetu u Tirani, a doktorske studije pohađa na Univerzitetu „Tor Vergata“ u Rimu, specijalizujući se za mikrobiologiju. Dr Jaho je aktivno učestvovala u različitim istraživačkim projektima, autor je i koautor brojnih publikacija, a u svom radu fokusira se na teme prevencije raka, ishrane, javnog zdravlja i uticaja pandemije COVID-19 na mentalno i fizičko zdravlje. Dr Jaho je održala zapaženo predavanje na ICEPS-u sa nazivom Uloga informisanja i svesti o hepatitisu B kod studenata Medicinskog fakulteta.
- dr Nikola Abramović, vanredni profesor i prodekan za istraživanje i međunarodnu saradnju na Fakultetu za poslovnu ekonomiju i pravo u Baru (Crna Gora), zainteresovan je za teme kvaliteta u visokom obrazovanju, ljudske resurse i digitalnu transformaciju. Prof. doktor iz oblasti ekonomije, dr Abramović je učestvovao u Erasmus+ mobilnostima u više evropskih zemalja, aktivno se bavi akreditacijom, strateškim planiranjem i razvojem kurikuluma. Autor je i koautor brojnih naučnih radova i udžbenika, a njegov doprinos reformi obrazovanja u Crnoj Gori ogleda se i kroz učešće u radnim grupama za izradu javnih politika. Takođe je angažovan u građanskim inicijativama i volonterskom radu. Na ICEPS događaju profesor Abramović je održao sledeća predavanja: Značaj menadžmenta ljudskih resursa u zdravstvu sa aspekta globalnih promjena i Ljudski resursi u zdravstvenom turizmu, sa fokusom na menadžment znanja i organizacioni dizajn



Tokom boravka na ICEPS-u u Beogradu i Novom Sadu, naši gosti su imali priliku da se upoznaju kako sa našim obrazovnim pristupom, tako i sa kulturnim i istorijskim znamenitostima naše zemlje. Posebno su istakli svoje oduševljenje prostranim zelenim površinama u Novom Sadu, veličinom i značajem Petrovaradinske tvrđave, kao i centrom grada. U Beogradu su sa interesovanjem posetili verske objekte i Muzej Nikole Tesle, koji je na njih ostavio snažan utisak.
Predavači su istakli visok nivo gostoprimstva i organizacije, srdačnost domaćina, kao i pruženu mogućnost da samostalno istraže elemente lokalne kulture. Nastavićemo zajedničke aktivnosti u formi radionica koje će objediniti akademsku perspektivu i praktično usmerenje u obrazovanju. U tom pogledu, fokus će biti na razmeni iskustava u segmentima u kojima se partnerske ustanove razlikuju – naši gosti ponudiće uvide u akademska istraživanja i teorijske pristupe, dok će ICEPS podeliti svoja znanja i metode u domenu praktične nastave, kao i pripreme studenata za profesionalni život i tržište rada.



Izražavamo duboku zahvalnost svim gostima na njihovom dolasku, doprinosu i inspiraciji koju su podelili sa studentima. Ovakvi susreti realizovani kroz Erazmus+ mobilnosti, doprinose našem kontinuiranom cilju unapređenja obrazovanja kroz međunarodnu saradnju, otvoreni dijalog i interdisciplinarni pristup.
Radujemo se budućim susretima i novim zajedničkim inicijativama koje će doprineti razvoju znanja i stručnosti naših studenata.
