Pohađanje stručne prakse je uvek obavezno i svaki izostanak se mora nadoknaditi. Ocene sa stručne prakse daje mentor koji radi sa Vama i ocene beleži u uputu koji dobija od strane Škole. Ako Vas mentor ne nađe na uputu, to znači da Vam ocena ne može biti kasnije upisana, te je potrebno da odmah reagujete kod mentora i Studentske službe da bi se problem rešio.
1. Gde se organizuje stručna praksa?
Stručna praksa se organizuje isključivo u zdravstvenim ustanovama u državnom i privatnom sektoru sa kojima ICEPS ima potpisan Ugovor o saradnji (Nastavne baze ICEPS-a). Kompletan spisak nastavnih baza koji se redovno ažurira dostupan je ovde.
Praksu organizuje Škola vodeći računa o:
- adekvatnosti ustanove za sticanje određenih znanja i veština predviđenih nastavnim planom i programom,
- adekvatnosti mentora stručne prakse koji radi sa studentima na praksi, i
- raspoloživosti ustanove i njenih resursa za obavljanje prakse (posebno u vreme COVID-19 pandemije).
Određena stručna praksa se može organizovati i kabinetski u prostorijama Škole.
Ponekad praksa iz istog predmeta može biti organizovana iz više delova npr. u dve ustanove ili najpre u kabinetu, pa potom u ustanovi. U tim slučajevima finalna ocena se dobija samo ako se na svim delovima ostvare prelazne ocene.
2. Kako da znam kada mi počinje praksa?
Okvirni datumi planirane stručne prakse biće objavljeni pred početak nove školske godine na sajtu ICEPS-a pod svakim predmetom koji ima obaveznu praksu. Okvirni datumi su tu da možete da planirate otprilike vreme kada će se praksa organizovati.
Precizni datumi i satnice biće postavljeni na Raspored na Vašem ICEPS System profilu i biće Vam javljeni putem mejla.
3. Iz kojih predmeta imam stručnu praksu?
Na svakom smeru postoji nekoliko predmeta koji imaju obaveznu stručnu praksu. U delu Struktura predmeta možete pročitati iz uslovljenosti da li predmet ima obaveznu praksu. Ako ima, uvek je položena praksa uslov za izlazak na teorijski ispit.
Praksa za studente na studijskim programima Strukovni medicinsko-laboratorijski tehnolog i Menadžment u zdravstvu se obavlja kroz jedan predmet „Stručna praksa“ na svakoj godini studija i on nema teorijski ispit, ali se mora prijaviti u ispitnom roku kada je praksa obavljena kako bi se zaključila ocena.
4. Zašto se ne nalazim na uputu za stručnu praksu?
Uput je dokument kojim Vas Škola zvanično najavljuje ustanovi na praksu i on je važan zato što se njime evidentira Vaše prisustvo praksi i kasnije ocena sa prakse.
Da biste se našli na uputu potrebno je da nemate finansijskih dugovanja većih od 20.000 dinara što možete u svakom trenutku proveriti na svom ICEPS System profilu u delu Transakcije.
Napominjemo da se bez obzira na trenutno dugovanje svi studenti koji nemaju obavljenu određenu praksu pozivaju na istu, ali se na uputu neporedno pred početak prakse neće naći oni koji su u dugovanju većem od 20.000 din.
Može se desiti da ste neposredno pred početak prakse dospeli u dugovanje kada Vas je npr. ICEPS System automatski zadužio za ratu za školarinu. Zato je veoma važno da na početku prakse utvrdite sa mentorom da li ste na uputu.
5. Nisam na uputu za stručnu praksu. Šta da radim?
Potrebno je da se odmah javite Studentskoj službi kako bi se utvrdilo zašto niste na uputu.
Ako ste izmirili dugovanje i sada nemate dug ili je dug pao ispod 20.000 dinara, bićete dodati na uput, a mentor će dobiti novi uput od strane Škole.
Ako ste i dalje u dugovanju i želite da izmirite dugovanje, potrebno je da to uradite istog dana i pošaljete dokaz o uplati Studentskoj službi (da ne čekamo da uplata bude proknjižena) kako biste već od drugog dana prakse bili na uputu. Tog prvog dana možete ostati na praksi i dalje nastaviti od drugog dana sa redovnim pohađanjem.
Ako ste i dalje u dugovanju i ne želite da izmirite dugovanje, mentor ima pravo da Vas isključi sa prakse, jer uputom nema pokriće da ste pozvani da boravite u ustanovi.
Na kraju prakse kada mentor dostavi uput sa ocenama ne postoji opcija naknadnog dodavanja na uput, te bez obzira da li ste pohađali praksu, nećete dobiti ocenu. Drugim rečima, praksa neće biti priznata ako ste istu pohađali dok ste bili u dugovanju, pa po završetku prakse izmirili dugovanje.
6. Šta je potrebno da bih prustsvovao/-la stručnoj praksi?
Zakonski preduslovi za pohađanje prakse u zdravstvenoj ustanovi i pristupanje pacijentima su:
- važeća sanitarna knjižica kao potvrda o obavljenom sanitarnom pregledu – izdaje se u Zavodima za javno zdravlje koji će vam napomenuti na koji period se knjižica izdaje, i
- potvrda o izvršenoj vakcinaciji na Hepatitis B – vakcina se uzima jednom, te ako ste već vakcinisani samo iz Doma zdravlja uzmite potvrdu.
Navedenu dokumentaciju je potrebno da imate sa sobom na svakoj praksi u slučaju provere nadležnih u ustanovi ili inspekcije, kao i provere samog mentora pre početka obavljanja prakse.
Tokom stručne prakse morate biti u uniformi:
ZN, RAD, LAB, MNGZ smer – bele pantalone + bela bluza + beli mantil + bele klompe + bele zokne,
FT – plave pantalone + bela bluza + beli mantil + bele klompe + bele zokne.
Uniformu možete nabaviti samostalno u apoteci ili poručiti preko ICEPS-a uz dodatnu nadoknadu prema cenovniku Škole slanjem mejla Studentskoj službi.
Tokom boravka na praksi obavezno je nošenje oznake sa natpisom „STUDENT NA PRAKSI“ koju dobijate od strane ICEPS-a.
Za vreme trajanja prakse neophodan je odgovarajući način održavanja lične higijene, urednosti kose i noktiju. Kodeks ponašanja na praksi dostupan je ovde.
Trudnim studentkinjama se strogo zabranjuje ulazak u zonu zračenja (celokupna praksa na smeru Radiologija) i na Odeljenja za infektivne i tropske bolesti.
7. Šta se dešava ako izostanem sa stručne prakse?
Da biste dobili ocenu sa prakse, potrebno je da odradite sve sate/dane stručne prakse koji su predviđeni planom i programom, kao i da pokažete znanje i angažovanost što ocenjuje mentor. Bez položene stručne prakse nećete moći da izađete na teorijski ispit.
Ukoliko praksa traje 2 nedelje, poslednji dan prakse rezervisan je samo za studente koji imaju nadoknadu.
Ukoliko praksa traje više od 2 nedelje, poslednja 2 dana prakse su rezervisana samo za studente koji imaju nadoknadu.
8. Koje su mi opcije ako nisam nadoknadio/-la propuštenu praksu za vreme trajanja prakse?
Preporuka Škole je da sačekate sledeću školsku godinu kada će se praksa u organizaciji Škole ponovo pokrenuti i kada ćete biti pozvani na nadoknadu.
Potencijalni problem kod ove opcije jeste što će Vam se možda ta zaostala praksa preklopiti sa redovnom praksom u novoj školskoj godini. Prilikom organizovanja prakse se gleda da se praksa sa iste godine studija ne preklopi. Ako ipak dođe do preklapanja, možete se obratiti Školi ili mentoru da vidimo postoji li način da ispratite obe prakse, ali ne obećavamo da će se rešenje naći.
Druga opcija je individualna nadoknada prakse koja bi se realizovala o Vašem trošku i koju mi samim tim ne preporučujemo. Potrebno je da Studentskoj službi uputite mejl sa zahtevom za individualnu nadoknadu prakse sa informacijama koju praksu ste propustili i okviran period kada biste mogli da je nadoknadite.
Potom ćemo izvršiti proveru raspoloživosti ustanove i mentora, kao i cene. Individualna nadoknada prakse se tarifira po zvaničnom cenovniku istaknutom na sajtu Škole, ali cena zavisi od brojnih faktora, a ponajviše od broja termina za nadoknadu.
Precizna kalkulacija troškova biće Vam poslata na potvrdu. Tek kada se izjasnite da prihvatate cenu, biće Vam precizirani datumi prakse i bićete zaduženi u ICEPS Systemu.
Individualna nadoknada prakse se dogovara sa mentorom i nije prioritet u odnosu na grupne prakse, pa samim tim možete očekivati da kalkulacija troškova i sama organizacija potraje.
9. Da li mogu biti oslobođen/-a pohađanja stručne prakse?
Ako se prebacujete sa druge VŠU, predmeti koji Vam se priznaju se priznaju u celosti što podrazumeva i da ste oslobođeni prakse iz datog predmeta.
Ako imate radnog iskustva u zdravstvenoj struci, može Vam se priznati praksa delimično ili u celosti kod onih predmeta za koje imate relevatnog iskustva.
Način da Vam se prizna praksa i da budete oslobođeni od pohađanja iste u celosti ili delimično je preko Analize priznatih i diferencijalnih nastavnih obaveza (APIDO). Prilikom upisa ste verovatno podnosili dokumenta na APIDO. Ako to niste uradili prilikom upisa, uvek možete naknadno raditi APIDO ili odraditi naknadno APIDO ako ste u međuvremenu zaposlili ili prebacili na novo radno mesto i tako stekli relevatno iskustvo u trajanju od minimum 6 meseci za prvo zaposlenje, a 2 meseca ako je novo radno mesto.
Kada radite prvi put APIDO cena takse je 5.500 din, a svaki naredni put se dopuna Analize plaća po 2.400 din pod uslovom da nemate finansijska dugovanja veća od 20.000 dinara. Priznavanjem određene prakse može Vam se umanjiti cena školarine.